معرفی کتاب

نگاهی دوباره به مطالعاتی درباب هیستری

تروما، ناسازگاری، پس‌رانش و ضمیر ناآگاه از نگاه چارلز ملمن

گردآورنده: مریم وحیدمنش

این کتاب دربرگیرنده‌ی سمینارهایی است که چارلز ملمن از سال ۱۹۸۲در بیمارستان سالپتریر ارائه داده است. این کتاب نخستین بار در سال ۱۹۸۴ و بار دیگر با اضافاتی در سال ۲۰۱۰ به زبان فرانسه منتشر شده است. در سال ۲۰۲۲ ترجمه این اثر به زبان انگلیسی به بازار آمده است.

دکتر چارلز ملمن یکی از مهم‌ترین روانکاوان فرویدی- لکانی در روزگار ماست. لکان او را به عنوان یکی از گردانندگان مدرسه فرویدی در پاریس برگزیده بود. به علاوه ملمن، یکی از بنیانگذاران انجمن بین المللی لکانی است.

چارلز ملمن  به نقطه شروع و عزیمت فروید، مطالعاتی در باب هیستری، نگاهی دوباره می‌اندازد و  جوانه‌های مفاهیم اساسی روان‌کاوی را، همچون «پس رانش» و «ضمیرناآگاه»، در مطاوی این متن نشان می‌دهد. ملمن با نگاهی تاریخ‌مدارانه به مفاهیم روانکاوانه و نیز پدیده هیستری می‌نگرد؛ نگاهی که تکه‌تکه‌های اندیشه را به رشته‌ای منسجم متصل می‌کند.

او در سمینار یکم به  نخستین اسناد تاریخی موجود درباره پدیده‌ای موسوم به هیستری می‌پردازد. از پاپیروس‌های مصری و گزارش زنان ناخوش احوال چهارهزار سال پیشتر و درمان‌هایی که برای رحم گرسنه، سرکش و سرگردان‌شان تجویز می‌شد تا بقراط و افلاطون؛ از نگاه طبیعی به هیستری و بیماری تا نگاهی مسیحی که بیماری را متعلق به عرصه‌ای گناه‌آلود می‌دانست. او هیستری را در طول هزاره‌ها پی می‌گیرد، به شارکو در بیمارستان سالپتریر می‌رسد و بر فروید جوان و کتاب مطالعاتی درباب هیستری متمرکز می‌شود و این کتاب را با نگاهی لکانی بازخوانی می‌کند. او بیماران هیستریک فروید را بار دیگر از نظر می‌گذراند و این بار هیستری را مشتاقانه در عرصه روانکاوی بالینی مطالعه می‌کند.

این کتاب تنها به بازخوانی مطالعاتی درباب هیستری محدود نمی‌شود، بلکه نقبی به مورد دورا، شربر و نیز تعبیر رویا می‌زند. نگاه فرویدی ملمن به پدیده هیستری در سراسر کتاب جاری است؛ تاکید او بر اهمیت میل جنسی و پس رانش آن. این کتاب به گفتمان هیستری می‌پردازد؛ چیزی که بازتاب واضح آن را در گفتار بیماران در رابطه با سکسوالیته می‌توان دید. نکته قابل توجه در این کتاب  بررسی زبان زنان و نیز مردان هیستریک است. اقتصاد هیستری، هیستری مردانه، زن هیستریک و پدر، زبان بدن، پارانویا، مقاومت به روانکاوی، تمایز میان وضعیت هیستریک و زنانگی از موضوعات مهمی است که سمینارهای ملمن به آن پرداخته است. این کتاب با ترجمه انگلیسی هلن شیهان، روانکاو ساکن دوبلین، در سال ۲۰۲۲ توسط انتشارات راتلج منتشر شده است. 

آنچه خواندید مروری بود بر کتاب :

Studied on Hysteria Revisited: Charles Melman on Trauma, Incompatibility,Repression and the Unconscious